tisdag 28 apr, 2026

AVIAREPS fortsätter att ha förtroendet att representera Georgien i Sverige, Norge och Danmark

Cityscape,Of,The,Historic,Old,Tbilisi,With,Famous,Sulphur,Baths, Georgian National Tourism Administration (GNTA)

Dela

Georgian National Tourism Administration (GNTA) förlänger sitt samarbete med AVIAREPS, ledande GSA inom turism-, flyg- och destinationsrepresentation med 74 kontor i 69 länder världen över.

AVIAREPS kommer fortsatt att leda PR- och marknadsföringsarbetet för Georgien i Skandinavien med tydligt fokus på att stärka landets attraktionskraft och positionera Georgien som en inspirerande, unik och mångsidig resedestination.

Georgian National Tourism Administration (GNTA)
Narikala Castle and view over Tbilisi, Georgia

Expansion till den danska marknaden och förbättrade flygförbindelser

Utöver Sverige och Norge utökar AVIAREPS nu sitt uppdrag för Georgien till att även omfatta den danska marknaden. Expansionen sker i samband med en ny direktförbindelse mellan Köpenhamn och Tbilisi som startar den 27 juni – något som ytterligare stärker tillgängligheten till Georgien för nordiska resenärer.

Det förnyade samarbetet bygger på de framgångar och positiva resultat som uppnåtts under det senaste året. AVIAREPS har aktivt arbetat för att öka kännedomen om Georgiens unika kultur, historia, natursköna landskap och gastronomi på den svenska marknaden genom riktade PR- och marknadsföringsinsatser.

Fortsatt tillväxt på den skandinaviska marknaden

Georgien ser ett växande intresse bland skandinaviska resenärer och framtidsutsikterna är starka. Med fokus på strategisk kommunikation och målgruppsanpassade aktiviteter ser AVIAREPS fram emot att bidra till ökad turism och ett större intresse för Georgien som resmål.

– Georgien är en destination som fortsätter att inspirera resenärer med sin unika kombination av storslagen natur, rik kultur och välkänd gästfrihet. Under vårt samarbete har vi sett ett ökat intresse från skandinaviska resenärer, särskilt för landets vintraditioner, historiska städer och varierade landskap. Med den nya direktflyglinjen från Köpenhamn till Tbilisi stärks tillgängligheten ytterligare. Vi är stolta över att fortsätta vårt partnerskap med GNTA och ser fram emot att introducera ännu fler nordiska resenärer till Georgien, säger Tapani Kauhanen, Nordic General Manager på AVIAREPS.

Dela

Relaterade inlägg

Svenska nöjesparker
Nu startar Sveriges nöjesparker en ny säsong med skinande nya åkturer, spännande föreställningar och fantastiska...
Viking wellness är en av 2026 års mest omtalade resetrender enligt Condé Nast Traveler och Sverige ligger i...
Vid pyramiderna i Teotihuacán utanför Mexico City har en man skjutit flera personer, rapporterar Reuters. Enligt...
Fotograf: Lars Sjökvist / Visit Sweden
Trots ett osäkert världsläge med geopolitisk oro, stigande energipriser och ekonomiska utmaningar är intresset för...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy