söndag 6 jul, 2025

SAS uppmaning efter it-attacken: Undvik appen

Dela

Foto:SAS

Flygbolaget SAS är utsatt för en it-attack där hemsidan inte fungerar som den ska och resenärer uppmanas att undvika bolagets app.

”Vi, precis som andra aktörer, har blivit utsatta för en cyberattack i dag”, säger Anna Sandell, presschef på SAS.

Den som ville boka en flygresa med bolaget på tisdagseftermiddagen stötte på patrull. Ett felmeddelande visades när uppgifter matades in i hemsidans sökfält, och på kvällen var problemen ännu inte lösta.

Vad eller vilka som ligger bakom attacken är ännu okänt, liksom vilken typ av attack det rör sig om.

”Vi kan bara se att de ligger nere och vi arbetar för fullt för att återställa dem och stoppa attacken”, säger Sandell.

Flera resenärer har mötts av felaktiga kontouppgifter i SAS telefonapp. Bolagets kommunikationschef Karin Nyman uppmanar användarna att inte logga in där.

”Man får sannolikt felaktig information, så därför vill vi inte att man går in på appen”, säger hon vid 20-tiden.

Enligt Nyman är bolagets passagerarlistor påverkade av attacken.

Klockan 21.40 publicerade SAS ett pressmeddelande där man ber om ursäkt till de passagerare som påverkats av attacken och skriver att bolaget jobbar på att lösa problemen.

källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy