måndag 13 apr, 2026

Finnair ställer in 110 flyg

Foto: FINNAIR

Dela

Det finländska flygbolaget Finnair ställer på grund av en strejk på Helsingfors flygplats in omkring 110 flyg på fredagen den 30 maj. Enligt bolaget uppskattas 8 000 passagerare vara berörda av strejkåtgärden.

Bakgrunden är den strejk med punktinsatser som genomförs av finländska luftfartsfackförbundet IAU. Även tidigare i maj genomfördes en liknande strejk.

Strejken är planerad att pågå under fyra timmar på fredagen och påverkar flera tjänster på flygplatsen som flygbolaget är beroende av. Enligt Finnair kommer kunderna som drabbas av de inställda avgångarna att erbjudas alternativa flyg.

Källa: Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Det tyska flygbolaget Lufthansa hotas återigen av en strejk. Den här gången är det piloterna...
Cathay Pacific är det senaste flygbolaget som minskar antalet avgångar eller på annat sätt försöker...
Finnairs flygtrafik kollapsar med hela 99 procent i den krigsdrabbade regionen Mellanöstern. Men trots bakslaget...
TAP Air Portugal fortsätter sin positiva utveckling och redovisar vinst för fjärde året i rad....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy