måndag 5 jan, 2026

Försäljningslyft i restaurangbranschen

Dela

Foto:Statistikmyndigheten

De svenska restaurangernas försäljningsvolym steg 7,7 procent under det första kvartalet jämfört med motsvarande kvartal 2022. Det framgår av statistik från SCB.

I löpande priser ökade den totala restaurangbranschens försäljning med 17,2 procent under första kvartalet, jämfört med motsvarande period föregående år.

”Uppgången för restaurangförsäljningen förklaras till stor del av att första kvartalet 2022 påverkades av restriktionerna som infördes i samband med spridningen av covidvarianten omikron. Jämfört med motsvarande kvartal 2019 visar utvecklingen en mindre nedgång i försäljningsvolym”, säger Karl Sahlberg, statistiker på SCB.

Jämfört med första kvartalet 2019 minskade restaurangernas försäljningsvolym med 1,7 procent. 

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Spaniens meteorologiska institut har utfärdat vädervarningar i nio regioner på grund av stormen Francis som...
Husvagnsregistreringarna i Sverige uppgick i december 2025 till 28 stycken, jämfört med 33 motsvarande månad...
Göteborg slår sitt egna rekord i antal gästnätter på ett år. Det skriver den kommunala...
Bulgarien inför euro som valuta, nästan 20 år efter att landet anslöt sig till EU....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy