måndag 22 jun, 2026

Högre resultat än väntat från Airbus

Foto:Airbus

Dela

Den europeiska flygplanstillverkaren Airbus redovisar intäkter för det första kvartalet 2025 över analytikernas förväntningar. 

Intäkterna var 13,5 miljarder euro, mot väntade 13,3 miljarder euro. 

Parallellt var resultatet per aktie på 1:01 euro över förhandstipsen på 0:76 euro per aktie. Nettovinsten på 793 miljoner euro var också bättre än väntat. 

Airbus upprepar sina prognoser om att leverera 820 kommersiella flygplan för 2025. Dock betonar bolaget att målet inte tar hänsyn till utfallet av tullarna och skriver i rapporten att det förutsätter ”inga ytterligare störningar i världshandeln eller den globala ekonomin”.

Gällande tullar skriver Airbus vd Guillaume Faury att de utvärderar situationen och att det är för tidigt för att räkna ut effekten i dagsläget.  

Prognoserna om ett justerat ebita-resultat på 7,0 miljarder euro och ett fritt kassaflöde före kundfinansiering på 4,5 miljarder euro upprepades också. 

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair Holdings har kommit överens med Michael O’Leary om ett nytt kontrakt som innebär att...
Qatar Airways utökar ytterligare sina flygtider för Sverige, Danmark och Norge inför sommaren. Bolaget återupptar...
Delta Air Lines kommer att utrusta samtliga sina Boeing 737-800 och 737-900ER med så kallade...
Ethiopian Airlines nach Mauritius
Från den 12 juli 2026 öppnar Ethiopian Airlines en ny flyglinje mellan Addis Abeba och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy