onsdag 19 aug, 2026

Långa köer för provisoriska pass på Landvetter

Dela

På Landvetter flygplats är köerna långa för den som vill få tag i ett provisoriskt pass – och en del får vända hem igen, utan att få tag i något pass.

– Vi kände av innan helgen att det började bli trångt här. Vi har haft mycket vid enstaka tillfällen tidigare genom åren – men aldrig så som vi har nu, säger Mikael Holmgren, tf chef för gränspolisen.

Under coronapandemin har många missat att förnya sina pass – och nu när resandet drar i gång igen blir köerna långa när alla vill ha pass samtidigt. För den som inte hunnit förnya sitt riktiga pass innan det blivit dags för resa är ett provisoriskt pass ett alternativ – men på Landvetter flygplats, enda stället i Västra Götaland där man kan få tag på ett provisoriskt pass, hinner gränspolisen bara utfärda runt 50 om dagen.

Källa:svt.se

Dela

Relaterade inlägg

Semesterkänslan behöver inte vara över bara för att augusti är här. På flera populära resmål...
Den 3–4 oktober samlas Kataloniens främsta lag i Tarragona för en av regionens mest spektakulära...
Att komma till flygplatsen i mycket god tid, dubbelkolla gaten och säkra boardingkortet har blivit...
Tyska bilister står för flest vägassistansärenden bland utländska resenärer i Sverige sommaren 2026. Samtidigt ökar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy