onsdag 29 jul, 2026

X2000 rullar igen – ”går som planerat”

Foto: SJ

Dela

SJ:s snabbtåg började rulla igen klockan 14 efter förmiddagens totalstopp.

”Det kan bli någon enstaka inställd avgång, men på det hela taget kommer trafiken gå som planerat”, säger Peter Kraméus, kommunikationsstrateg på SJ.

SJ har under natten och morgonen letat efter fel på sina X2000-tåg, vilket har lamslagit operatörens snabbtågstrafik i Sverige. Under söndagen upptäcktes ett trasigt hjul, SJ har därför velat säkerställa att inga hjul från samma beställning har liknande defekter. Hjulen finns på 13 av X2000-tågen. 

ställdes därför in under måndagsmorgonen och förmiddagen. Andra tåg har däremot gått som vanligt, liksom de som körs av SJ:s konkurrent VR. 

SJ:s snabbtågstrafik började rulla igen vid 14-tiden.

”Trafiken har kommit i gång igen från klockan 14. De allra flesta tågen kommer att köras enligt tidtabell”, säger Kraméus.

SJ säger sig ha kontaktat alla berörda resenärer. Inger Petersson fick veta att semesterresan till Norge var inställd på grund av ”fordonsfel” och erbjöds att boka av resan – utan kostnad. 

”Så skriver de. Men vem betalar då hotellet, tre nätter i Oslo, till exempel? Det skriver de inte om. Resan kostade 1.800 och hotellet 5.000 kronor.”

Källa:DI-TT.SE

Dela

Relaterade inlägg

Flera Öresundståg har ställts in på västkusten under söndagskvällen, skriver Hallands Nyheter. Anledningen ska vara...
Sedan 14-tiden i går har tågtrafiken över Öresundsbron varit helt inställd. Trafiken skulle ha kommit igång...
Värmeböljan ställer till det för tåg- och vägtrafiken. Risken för bland annat solkurvor gör att...
Det är stopp i tågtrafiken mellan Malmö och Stockholm.  Stoppet beror på att en resenär larmade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy