fredag 6 feb, 2026

Lufthansa vidtar omedelbara corona-åtgärder

Dela

Foto:wikipedia.org

Flygbolaget Lufthansa vidtar en rad åtgärder för att mota effekterna av coronaviruset. Det meddelar bolaget i ett pressmeddelande. 

Bolaget drar ned på budgeten för de administrativa avdelningarna och kommer erbjuda personal obetald semester med omedelbar verkan och utökar alternativ för deltidsarbete. 

Dessutom sätter bolaget stopp för alla nyanställningar och utbildningskurser. Deltagande i nyanställningskurser kommer inte bli anställda efter avslutad utbildning.

Bolaget skriver att det ännu inte är möjligt att se de ekonomiska effekterna av coronaviruset, men kommer kommentera ärendet vid en pressträff den 19 mars inför årsresultatet. 

Lufthansa Group har innan ställt in alla avgångar till Fastlandskina fram till den 28 mars. Bolaget kommer göra ytterligare justeringar för rutter mellan Hongkong och Frankfurt, München och Zürich.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy