måndag 21 sep, 2026

Många svenskar i drabbade länder

Källa:UD

Dela

UD bedömer att det uppskattningsvis finns omkring 20 000 bosatta svenskar i de länder som berörs av den pågående konflikten i Mellanöstern, det vill säga i Iran, Israel, Irak, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Bahrain, Oman och Qatar. Antalet är dock förknippat med stor osäkerhet.

Utöver det uppskattar UD att det sannolikt finns tusentals strandsatta svenskar till följd av stängda luftrum, framför allt i regionen men också på andra platser.

Svenskar i Iran och Israel och i övriga regionen uppmanas att följa händelseutvecklingen noga och att, om möjligt, registrera sig på svensklistan, ladda ner appen UD Resklar och aktivera pushnotiser, samt hålla kontakt med anhöriga. Svenskar vars resa påverkas uppmanas att ta kontakt med sin researrangör/flygbolag.

Källa: UD:s presstjänst

Dela

Relaterade inlägg

En 82-årig man har dött efter ett bråk om en solstol på en strand utanför...
Utländska besökares konsumtion i Sverige uppgick till 58,3 miljarder kronor under första halvåret 2026, en...
Momondo fyller 20 år och pekar ut AI som nästa stora förändring inom reseplanering. Enligt...
Alphabet-ägda Waymo planerar tillsammans med den japanska taxitjänsten GO och operatören Nihon Kotsu att lansera...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy