tisdag 6 okt, 2026

Mari Tara blir ny vd för Idre Himmelfjäll

Dela

Fotograf: Idre Himmelfjäll

Mari Tara blir ny vd för Idre Himmelfjäll. Idre Himmelfjäll är första stora satsningen på ny skidanläggning på över 30 år i svenska fjällen. På rekordtid har anläggningen etablerats och dessutom nyligen blivit utsedd till Årets varumärke 2022 av Dalarna Business. 

Mari Tara har lång erfarenhet från branschen och ser fram mot att fortsätta arbetet med att utvecklaIdre Himmelfjäll.

– Det känns väldigt inspirerande att få förtroendet att leda Idre Himmelfjäll med sin fantastiska utveckling de senaste åren. Tillsammans med styrelse och medarbetare ser jag fram emot att fortsätta utveckla bolagets framtida potential i samma entreprenörsanda, säger Mari Tara.

Nuvarande vd Torbjörn Wallin har sedan tidigare meddelat att han slutar som vd på grund av familjeskäl. Mari Tara går från ett jobb som vd för Grönklittsgruppen till nystartade fjällanläggningen Idre Himmelfjäll. Anläggningen har på kort tid etablerat sig som många barnfamiljers favoritanläggning. Redan tre år efter öppnandet har anläggningen över 3 500 bäddar, 23 nedfarter, 9 liftar, restaurang, reception, närbutik, skidbod, skidskola, samiska aktiviteter, skoteruthyrning, hundspann och längdskidspår.

– När vi nu jobbar vidare mot ”Vision 2036” är det full fart framåt som gäller, och då är vi otroligt glada att Mari vill vara med i den satsningen tillsammans med oss. Vi har jobbat tillsammans tidigare och jag vet att hon kommer att utveckla anläggningen med stor respekt för det lokala, naturen, kulturen och människor, säger Torbjörn Wallin, vd för Idre Himmelfjäll.

”Vision 2036” innebär bland annat över 15 000 bäddar, 45 nedfarter, hotell, restauranger, handel och aktiviteter året runt.

Torbjörn Wallin kommer att fortsätta sitt engagemang i bolaget genom styrelsearbete. 

Mari tillträder sin nya roll som vd för Idre Himmelfjäll hösten 2023.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...
Rymdfarkosten Starship har skjutits upp från basen i Texas. Nu ska göra sex varv runt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy