lördag 5 jul, 2025

Max 100 kronor för tåg och buss

Dela

Foto:transportforetagen

Miljöpartiet vill införa ett pristak på 100 kronor i månaden för buss- och tågbiljetter.

Förslaget läggs mot bakgrund av den värmebölja som delar av Europa sett den senaste tiden, säger språkröret Märta Stenevi i ett pressmeddelande.

”När världen bokstavligt talat brinner av extremväder kan vi inte lägga mer pengar på fossila bränslen. Vi måste akut tänka om nu och rikta om stödet till kollektivtrafik och mat i stället för bensin.”

Miljöpartiet vill att riksdagens finansutskott avbryter sommarsemestern för ett akutinkallat sammanträde. Stenevi kritiserar de andra partierna för att vilja sänka bränsleskatterna, då detta kommer försvåra möjligheten att nå klimatmålen. Pristaksförslaget har hämtat inspiration från Spanien och Tyskland, där man i det senare landet infört en ”nio euro-biljett” för alla allmänna färdmedel under en månad.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy