måndag 15 sep, 2025

Ministern om tågstrulet: Vänder trenden

Foto: Travelreport.se

Dela

Infrastrukturministern Andreas Carlsson (KD) svarar på kritiken efter den senaste tidens enorma tågstrul. Han menar att åskväder, solkurvor och tågspring ligger bakom tågkaoset – men också omfattande underhållsbrist.

– Järnvägen har underhållits väldigt dåligt i decennier samtidigt som tågtrafiken ökat. Då tror jag många förstår att det blir problem, säger han i P1  Morgon under tisdagen. 

Andreas Carlsson menar att underhållsskulden har tillåtits att växa i decennier – men att regeringen nu arbetar med att beta av den. 

– Det vi gör nu är att vi vänder trenden och satsar mer på underhåll, säger han och berättar att regeringen gör rekordstora satsningar på järnvägen.

– I år genomförs 1 700 planerade underhållsarbeten. Det är nytt rekord. Det har aldrig genomförts så mycket underhåll som i år, säger Andreas Carlsson

Källa: Expressen.se

Dela

Relaterade inlägg

I november lanseras den helt nya tågresan Blue Jasmine Luxury Rail Journey - en nio...
SJ förlänger tågstoppet mellan Sundsvall och Umeå efter de senaste dagarnas kraftiga regnoväder. Tågen kommer...
Översvämningarna i Västernorrland har satt stopp för tågtrafiken och nu meddelar SJ att man ställer...
Ett reskaos har drabbat London. Tunnelbanepersonal har gått ut i en fem dagar lång strejk...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy