tisdag 20 okt, 2026

Norwegian har nått avtal med Airbus och Rolls-Royce i räddningsplan

Dela

Flygbolaget Norwegian Air har nått avtal med flygplanstillverkaren Airbus och motorutvecklaren Rolls-Royce som en del av företagets räddningsplan, skriver Dagens Næringsliv.

Rolls-Royce, som är en leverantör till Boeing 787 Dreamliner, har godkänt avvecklingen av långdistansmodellen ur Norwegian flotta som en del av räddningsplanen från Norwegian, enligt tidningen.

Norwegian har också kommit överens om villkor för en överenskommelse med Airbus om en förlikning för förskottsbetalning av beställda flygplan samt avbrutna order, enligt Dagens Næringsliv.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy