tisdag 3 nov, 2026

Ny hälsotrend ska locka utländska turister till Västerbotten

Dela

Foto: Yogastudion Umeå

Företaget Yogastudion Umeå utökar sina produkter och satsar internationellt.

Genom den nya hälsotrenden ”Forest Bathing” eller ”Skogsbad” ska företaget locka utländska turister till byn Granö i Västerbotten.

– ”Skogsbad är ett uttryck som kommer från Japan och där människor besöker skogen och naturen av hälsoskäl. Trenden är stor i USA och sprider sig över hela världen” berättar grundare till Yogastudion Umeå Maria Bergmark.

I mars arrangerar Yogastudion Umeå under namnet Yogaretreats Norrland sitt första retreat på engelska. Temat är ”Forest Bathing and Yin Yoga” och platsen är Granö Beckasin, en boendeanläggning i byn Granö, i Västerbotten. Gästerna kommer under några dagar att utföra yoga och närvaroövningar i naturen.

– ”Mindfulness i naturen är nog det lättaste att beskriva det som. Att gästerna skall få en paus i vardagen och bli mer ”här och nu” samt återhämta sig i skogen” fortsätter Maria Bergmark.

Dela

Relaterade inlägg

Apollo utökar sitt charterutbud från Norrköping Airport med en direktresa till Fuerteventura under sportlovet 2027....
Svenskarnas semesterbokningar till USA har minskat med 12 procent jämfört med 2024, enligt resebyrån Tickets...
Katalonien lyfter fram sina nio vinrutter för att locka resenärer med olika intressen och kunskaper....
Japan lyfter fram sitt religiösa och kulturella arv genom nya reseupplevelser i landets centrala bergsområden....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy