Svenskarnas semesterbokningar till USA har minskat med 12 procent jämfört med 2024, enligt resebyrån Tickets egen bokningsstatistik. Samtidigt uppger 34 procent i en ny undersökning att deras intresse för att resa till USA skulle öka om Republikanerna förlorade kontrollen över kongressen.
Uppgifterna presenteras inför det amerikanska mellanårsvalet den 3 november.
Medan Tickets semesterbokningar till USA har minskat med 12 procent under den jämförda perioden har bokningarna till övriga världen ökat med 24 procent.
Undersökningen visar också att sommarens fotbolls-VM i USA haft begränsad betydelse för många svenskars inställning till landet som resmål.
Totalt 1 157 personer mellan 18 och 79 år deltog i undersökningen, som genomfördes av Fifty5Blue på uppdrag av Ticket mellan den 29 juli och den 9 augusti 2026.
För svenska researrangörer och flygbolag är utvecklingen relevant eftersom efterfrågan på långresor till Nordamerika påverkar både flygkapacitet och försäljningen av paketresor.
Bokningsminskningen gäller Tickets egen försäljning under januari–september 2026 jämfört med motsvarande period 2024. Den ska inte förväxlas med en minskning av allt svenskt resande till USA. Undersökningens svar om politiska förändringar gäller dessutom hypotetiska framtida reseval.
Källa: Ticket Privatresor








