Den svenska researrangören Qtravel stärker sin närvaro på den danska marknaden genom att lansera en danskspråkig webbplats. Satsningen ska göra det enklare för danska resenärer att boka skidresor till Andorra och Baqueira-Beret i de spanska Pyrenéerna.

Qtravel har under flera år erbjudit skidresor från Köpenhamn, men information och bokningsmöjligheter har hittills främst funnits på svenska.
Med den nya webbplatsen får danska kunder tillgång till destinationsguider, hotellinformation och bokningsalternativ på sitt eget språk.
– Vi har länge sett ett stort intresse från Danmark, och många danska gäster har valt att resa med oss trots att vi inte haft en dansk hemsida, säger Alexander Jacobsson, Team Lead på Qtravel.
Vill utmana de traditionella Alpresmålen
Qtravel specialiserar sig på skidresor till Andorra och Baqueira-Beret, två destinationer som researrangören vill positionera som alternativ till de traditionella skidorterna i Alperna.
Andorra erbjuder stora skidområden, hotell, restauranger och shopping, medan Baqueira-Beret är en av Spaniens mest välkända skidorter.
Enligt Qtravel söker allt fler danska skidresenärer nya destinationer med hög kvalitet och konkurrenskraftiga priser.
Fortsätter med resor från Köpenhamn
Den danska lanseringen innebär inte att Qtravel etablerar sig på en helt ny marknad. Företaget har redan under flera år haft danska kunder och erbjudit flygresor med avresa från Köpenhamn.
– Nu tar vi nästa steg och möter våra kunder på deras eget språk, säger Niklas Engstrand, vd för Qtravel.
Den nya webbplatsen är en del av researrangörens ambition att växa på den danska marknaden och nå fler skidresenärer som vill upptäcka Pyrenéerna.
Några konkreta försäljningsmål eller uppgifter om hur mycket den danska efterfrågan har ökat anges inte i pressmeddelandet.
Källa: Qtravel








