tisdag 14 okt, 2025

Resebokningarna ökar starkt efter torsdagens besked

Dela

Resebokningarna har tagit rejäl fart för de stora charterbolagen inför och efter regeringens besked om att restriktionerna är på väg att lätta.

Vings kommunikationschef Claes Pellvik berättar att bokningarna har fått skjuts uppåt av de senaste dagarnas rapportering som kulminerade i torsdagsmorgonens besked om slopade restriktioner i Sverige från och med onsdag.

– Det har varit en stadig positiv ökning och det följer väldigt mycket samma mönster som vi har sett i Norge och Danmark, där vi också har verksamhet, säger Pellvik.

Bokningarna av sommarens resor har ökat med 300 procent jämfört med sommaren i fjol, enligt Ving.

”Skjutit i höjden”

Apollos kommunikationschef Sandra Miller Kinge beskriver en lavinartad ökning under de senaste två veckorna, som har accelererat mot slutet.

– Både besökssiffror till hemsidan och försäljningen har skjutit i höjden den senaste veckan, säger Miller Kinge.

TUI:s kommunikatör Ronja Jakobsson säger att försäljningen hittills under torsdagen är tre gånger högre än för en vecka sedan.

– Det har definitivt bokats mycket under de senaste dagarna och senaste veckan jämfört med tidigare. Det är i stort sett samma försäljningssiffror som före pandemin, säger Jakobsson.

Källa:TT

SVT-avatar

Eb

Dela

Relaterade inlägg

Sveriges vilda gourmetvärld i ny serie på Apple TV Den 24 oktober är en stor dag...
Ett kraftigt regn- och åskoväder drar in över Spaniens östkust. Röda varningar har utfärdats på flera...
När vardagslivet pausas tar njutningen över. En ny Sifo-undersökning som resebyrån Ticket låtit genomföra visar...
Den norska hotellmagnaten Petter Stordalen dömdes i tingsrätten att betala 184 miljoner norska kronor i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy