söndag 21 jun, 2026

Ryanair drar ner på flyg i Spanien

Foto:Ryanair

Dela

Lågprisflygbolaget Ryanair reducerar sin kapacitet i Spanien med en miljon stolar inför kommande vintersäsong jämfört med samma period i fjol.

Det irländska bolaget transporterar flest passagerare i Spanien och utgör en stor del av flygtrafiken till och från mindre, regionala flygplatser i landet.

I Santiago de Compostela drar man in nästan en halv miljon platser och sju rutter, vilket motsvarar 80 procent av kapaciteten. Totalt drar man ner sin kapacitet med 41 procent till och från de regionala flygplatserna.

Anledningen till nedskärningen är enligt bolagets vd Eddie Wilson höjda avgifter från flygplatsoperatören Aena.

– Spanien är ett land stängt för turism, säger han enligt El País.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Qatar Airways utökar ytterligare sina flygtider för Sverige, Danmark och Norge inför sommaren. Bolaget återupptar...
Delta Air Lines kommer att utrusta samtliga sina Boeing 737-800 och 737-900ER med så kallade...
Ethiopian Airlines nach Mauritius
Från den 12 juli 2026 öppnar Ethiopian Airlines en ny flyglinje mellan Addis Abeba och...
Flygbolaget Norwegian kan sänka sina priser efter att oljepriset rasat den senaste veckan. – Det kan...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy