torsdag 25 jun, 2026

Ryska turister tvingades landa i Estland 

Foto:Tallinn Airport

Dela

Ett flygplan fullt med ryska turister på väg hem från Egypten behövde landa i Estlands huvudstad Tallinn på söndagen, rapporterar estniska och finska tidningar.

Planet var på väg från Sharm el-Sheikh till Sankt Petersburg, men flygplatsen i den ryska staden var tillfälligt stängd på grund av ukrainska drönarattacker, skriver NTB.

Planet och passagerarna kunde senare fortsätta sin resa till Sankt Petersburg.

Ryska flygplan är förbjudna från EU:s luftrum och flygplatser som en del av sanktionerna efter Rysslands invasion av Ukraina för drygt tre år sedan.

Källa:Expressen.se

Dela

Relaterade inlägg

Handling i taxfreebutiker kanske uppfattas som fyndshopping. Men åtta av tio produkter kostar mer på...
Aviator Airport Alliance har ingått ett nytt treårigt avtal med Icelandair som omfattar marktjänster och...
Airport Coordination Limited (ACL) har tecknat ett flerårigt avtal med Bukarest Henri Coandă International Airport...
Samtliga flyg till och från Münchens internationella flygplats ställdes in sent på söndagen sedan kontrolltornet...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy