onsdag 10 dec, 2025

SAS bötfälls i Danmark – efter covid

Foto: SAS

Dela

Flygbolaget SAS har fått 1 miljon danska kronor i böter. Det efter att den danska konsumentombudsmannen dragit bolaget inför rätta för vilseledande information under coronapandemin, skriver Børsen.

Många kunder uppfattade mejlet som att resan ställts in, och avbokade. Men då resan i själva verket inte ställts in betalade SAS bara en tillbaka en bråkdel av priset, motsvarande skatter och avgifter. 

Under rättegången har SAS uppgett att man gett kunderna bättre villkor än man hade behövt göra, skriver Børsen. 

Köpenhamns tingsrätt delar inte den bilden och dömer SAS att betala 1 miljon danska kronor, ungefär 1,5 miljoner svenska kronor, i böter. 

Konsumentombudsmannen hade begärt böter på 1,5 miljoner danska kronor.’

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...
I November hade Norwegian 1,5 miljoner passagerare medan Widerøe hade 324 000 passagerare. Totalt hade...
Det amerikanska flygbolaget Southwest Airlines kommer nästa år att kräva att storväxta passagerare bokar och...
Många reser i väg för att fira jul och nyår på annan ort. Nu skickar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy