onsdag 28 jan, 2026

SAS: Kundens ansvar att hinna med flyget

Dela

Foto:SAS

De kunder som missar sitt flyg till följd av långa köer till säkerhetskontrollen på Arlanda kommer inte få någon ersättning från flygbolag eller Swedavia, uppger SAS Sverige till Ekot.

– Det är väldigt tydligt att det alltid är kundens ansvar att säkra att man är ute i så god tid som det kräver, säger Karin Nyman, kommunikationschef på SAS Sverige och fortsätter:

– Är man ute i god tid så kommer man med sin flight.

De långa köerna på Arlanda beror på att Swedavia har svårt att nyanställa personal till flygplatsens säkerhetskontroller.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Amerikanska flygbolaget American Airlines intäkter landade på 14 miljarder dollar under det fjärde kvartalet 2025,...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing redovisar ett justerat resultat per aktie på 9,92 dollar för det...
Det amerikanska fraktbolaget UPS planerar att kapa upp till 30.000 tjänster under 2026 i samband...
Inställda och omdirigerade flyg till delar av Mellanöstern har lett till förändringar i flygtrafiken. För...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy