fredag 9 maj, 2025

Scandic tar över konkursat hotell vid Arlanda

Foto:Scandic

Dela

Scandic
Foto:Scandic

Scandic tar över First Hotels hotell vid Arlanda efter konkursen, och har tecknat hyresavtal med Per Taube på 15 år.

Scandic har tecknat avtal om att ta över driften av ett hotell med 150 rum i Arlandastad, i nära anslutning till Arlandaflygplatsen, som tidigare drivits under namnet First Hotel Arlanda.

Det framgår av ett pressmeddelande publicerat i anslutning till tisdagens kvartalsrapport från den sargade hotellkedjan.

Ett hyresavtal på 15 år är tecknat med fastighetsägaren Arlandastad Holding, kontrollerat av finansmannen Per Taube. Hyran blir omsättningsbaserad, något som överenskommits med hänsyn till pandemin.

Hotellet byggdes 2015 och har varit stängt under de senaste månaderna efter att den tidigare hotelloperatören gått i konkurs. Scandic räknar med att öppna hotellet i januari.

Då hotellet uppges vara modernt och i gott skick, kommer Scandics initiala investering vara begränsad till byte av varumärke och omprofilering till Scandic. 

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy