söndag 29 mar, 2026

SJ ställer in en rad avgångar i januari och februari

Foto:SJ

Dela

Foto:SJ

SJ ställer in flera avgångar mellan Stockholm och Göteborg under januari och februari, vilket SR Ekot var först med att rapportera. På tisdagen är var tredje avgång, 9 av 27, inställda.

Orsaken är den senaste tidens stora snömängder och stränga kyla som innebär att fler tåg behöver avisas samtidigt, vilket skapar kö i verkstäderna.

”Ett fordonsunderhåll som på sommaren tar en dag kan på vintern ta så lång tid som tre dagar på grund av kö i depå”, skriver SJ på sin hemsida.

Skulle vintern bli långvarig finns det risk att avgångar behöver ställas in under en ännu längre period.

”Det kommer successivt bli bättre framåt men vädret och mängden snö kommer att vara avgörande för hur snabbt det går”, säger Arvid Fredman, fordonsdirektör på SJ, i ett pressmeddelande.

Reduceringarna i trafiken påverkar även linjerna Stockholm-Malmö, Stockholm-Umeå, Stockholm-Uppsala samt Linköping-Stockholm-Gävle. De resenärer vars resor påverkas kommer att informeras av SJ.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy