SJ:s vd Monica Lingegård tvingas lämna sitt uppdrag, skriver Dagens industri.
Vid avskedet får hon 6,6 miljoner kronor i fallskärm.
– Vd-bytet sker på styrelsens initiativ, säger SJ:s styrelseordförande Kenneth Bengtsson.
Monica Lingegård har varit vd för statliga tågbolaget SJ sedan 2020. Nu har styrelsen beslutat att ge henne sparken, skriver Dagens industri.
– Vd-bytet sker på styrelsens initiativ, säger SJ:s styrelseordförande Kenneth Bengtsson till tidningen.
Lingegård kommer jobba kvar fram till 1 mars nästa år. Därefter får hon en fallskärm på 6,6 miljoner kronor.
– Eftersom detta är ett styrelsebeslut kommer det att utgå ett avgångsvederlag som utbetalas med 12 månadslöner från den 1 mars, säger Kenneth Bengtsson.
Styrelsen: Vill ha en yngre vd
Anledningen bakom beslutet ska vara att styrelsen önskar en bättre kontinuitet på posten.
– Vi behöver en vd som kan ha ett perspektiv på 5-7 år, och det räcker att titta på födelsebeviset för Monica så inser man att då kommer ett vd-skifte under den här perioden, säger Kenneth Bengtsson.
Bengtsson syftar med detta på att Monica Lingegård närmar sig pensionsåldern.
Till SvD säger Monica Lingegård på söndagskvällen att hon velat vara kvar.
– Det är tydligt att jag gärna hade fortsatt, säger hon till tidningen.
På frågan om huruvida hon tolkar Bengtssons uttalande som åldersdiskriminering svarar hon:
– Jag tänker så här: att jag kommenterar inte på det här just nu. Vi kommer gå ut med en pressrelease imorgon bitti.
Dagens industri har tidigare rapporterat om att hård kritik riktats mot Monica Lingegårds ledarskap i anonyma visselblåsarbrev till både SJ:s styrelse och regeringskansliet.
Vem som ska efterträda Monica Lingegård kommer att meddelas på måndag morgon.
Källa:Expressen.se