torsdag 12 mar, 2026

Skärpta restriktioner i Los Angeles

Dela

Från och med måndag blir alla sammankomster förutom religiösa samt protester förbjudna i USA:s näst största stad Los Angeles i syfte att minska spridningen av covid-19.

”Enligt de nya reglerna som träder i kraft på måndag uppmanas invånarna att stanna hemma så mycket som möjligt”, heter det i ett uttalande. Förbudet, som gäller i hela länet Los Angeles county, ska gälla i minst tre veckor enligt de lokala hälsomyndigheterna.

”Alla offentliga och privata sammankomster med individer som inte ingår i samma hushåll är förbjudna, förutom trosbaserade tjänster samt protester, som är konstitutionellt skyddade rättigheter.”

Förra veckan infördes nattligt utegångsförbud i stora delar av delstaten Kalifornien.

Över 7.600 invånare i Los Angeles county har mist livet till följd av covid-19. Det är mer än en tredjedel av delstatens samtliga coronadödsfall. De nya restriktionerna är inte lika omfattande som de som rådde i Los Angeles i våras. Till exempel får skolor hålla öppet om det inte förekommer coronautbrott.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy