fredag 2 okt, 2026

Skövde flygplats kan läggas ner

Dela

Skövde flygplats kan komma att avvecklas och läggas ner den sista juni 2022 efter ett enigt förslag från kommunstyrelsens arbetsutskott, skriver lokala medier.

– Det här är något som har kommit i en intensiv process där vi kan konstatera att vår enda möjlighet att erbjuda mark för större etableringar är att avveckla flygplatsen, säger Katarina Jonsson (M), kommunstyrelsens ordförande, till Skövde Nyheter.

Totalt rör det sig om 244 hektar mark som skulle frigöras för industriverksamhet. Nedläggningen skulle innebära att det kommunala bolaget Skövde Airports verksamhet upphör.

Beslut gällande nedläggningen tas ska tas Skövde kommunfullmäktige den 26 september.

Flygplatsen ägs till 97 procent av Skövde kommun och har funnits sedan 1989. ”Flygverksamheten består främst av militärt, affärs-, frakt-, taxi- och ambulansflyg”, enligt flygplatsens sajt.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...
Rymdfarkosten Starship har skjutits upp från basen i Texas. Nu ska göra sex varv runt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy