tisdag 15 sep, 2026

Statliga tågbolag får dryga EU-böter för kartellbildning

Dela

De statliga järnvägsbolagen i Tyskland, Österrike och Belgien straffas med mångmiljonböter i euro för att ha gjort upp sinsemellan om fraktpriser.

”Rättvis konkurrens är viktig för att ge konsumenterna bästa möjliga bud när de använder hållbara transporter. En kartell mellan de nyckeloperatörer som erbjuder frakttjänster på nödvändiga järnvägskorridorer genom EU går helt emot det här målet”, säger EU:s konkurrenskommissionär Margrethe Vestager i ett uttalande.

Kartellverksamheten pågick fram till 2014 och omfattade främst tyska DB och österrikiska ÖBB. Sistnämnda bolags samarbete med utredarna har dock gjort att de slipper böter över huvud taget, medan DB får betala 48 miljoner euro, mot endast 270.000 euro för belgiska SNCB.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

SJ resande ökade med 2 procent under sommaren jämfört med förra året, trots ett lägre...
Efter flera år av snabb tillväxt ser turismen på Island ut att ha stabiliserats kring...
Intresset för WTM London 2026 är stort redan flera månader före mässan. Arrangören uppger att...
Monaco är ett av världens minsta länder, men rymmer en ovanligt stor blandning av historia,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy