onsdag 16 sep, 2026

Stök på flyg ökar – uppmaningen till resenärerna

Flygvinge Passagerarnas rättigheter

Dela

Hot, fylla och trakasserier. Stöket ombord på flygplan har ökat kraftigt de senaste åren, rapporterar Vagabond. Nu har branschen gått samman – och uppmanar flygpassagerare att skärpa sig. 

503 incidenter med störande passagerare på flygplan rapporterades in till Transportstyrelsen 2024 – betydligt fler än två år tidigare, då 178 sådana händelser rapporterades. Det skriver resesajten Vagabond. 

Incidenterna rör bland annat hotfulla, aggressiva och berusade passagerare – men också folk som vägrar att lyda order och trakasserier. Hittills i år har 78 incidenter anmälts i Sverige. 

Även globalt syns en liknande trend. I genomsnitt måste ett plan per månad nödlanda på grund av att situationen eskalerar så mycket att det inte finns någon annan utväg. 

”Sätt dig i flygplansläge”

Inför sommarens resande går nu flygbranschen ihop med flera andra aktörer, däribland Transportstyrelsen och polisen. ”Sätt dig själv i flygplansläge” heter uppropet som ska mana till mer ordning och reda ombord på flyget.

– Det inte bara är mobiltelefoner som behöver sättas i flygplansläge, utan det gäller också flygresenärerna. Flygresan ska vara säker, trygg och trevlig för alla, säger Johan Westin på Transportstyrelsen till Vagabond. 

Källa:Expressen.se

Dela

Relaterade inlägg

Pegasus Airlines öppnar en ny säsongsbunden direktlinje mellan Stockholm och Izmir den 28 mars 2027....
Wizz Air öppnar en ny direktlinje mellan Malmö och Pristina den 15 december 2026. Linjen...
Air Baltic har ansökt om konkursskydd enligt Chapter 11 i USA för att genomföra en...
SAS
SAS rekonstruktion i USA medförde kostnader på över 6 miljarder kronor, enligt en granskning av...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy