Hot, fylla och trakasserier. Stöket ombord på flygplan har ökat kraftigt de senaste åren, rapporterar Vagabond. Nu har branschen gått samman – och uppmanar flygpassagerare att skärpa sig.
503 incidenter med störande passagerare på flygplan rapporterades in till Transportstyrelsen 2024 – betydligt fler än två år tidigare, då 178 sådana händelser rapporterades. Det skriver resesajten Vagabond.
Incidenterna rör bland annat hotfulla, aggressiva och berusade passagerare – men också folk som vägrar att lyda order och trakasserier. Hittills i år har 78 incidenter anmälts i Sverige.
Även globalt syns en liknande trend. I genomsnitt måste ett plan per månad nödlanda på grund av att situationen eskalerar så mycket att det inte finns någon annan utväg.
”Sätt dig i flygplansläge”
Inför sommarens resande går nu flygbranschen ihop med flera andra aktörer, däribland Transportstyrelsen och polisen. ”Sätt dig själv i flygplansläge” heter uppropet som ska mana till mer ordning och reda ombord på flyget.
– Det inte bara är mobiltelefoner som behöver sättas i flygplansläge, utan det gäller också flygresenärerna. Flygresan ska vara säker, trygg och trevlig för alla, säger Johan Westin på Transportstyrelsen till Vagabond.
Källa:Expressen.se








