tisdag 20 okt, 2026

Storbritannien inför karantänskrav för inresande från Sverige

Dela

Foto:www.fotoakuten.se

Storbritannien inför karantänskrav för inresande från Sverige och Tyskland, rapporterar bland annat Sky News.

Storbritannien inför nya restriktioner för svenskar som reser till landet. Från och med klockan fyra på lördagsmorgonen måste alla svenskar som reser till Storbritannien sätta sig själva i karantän i två veckor. Det skriver den brittiska infrastrukturministern Grant Shapps på Twitter.

De nya restriktionerna gäller även Tyskland och är en del av det britterna kallar ”Travel corridors”, där vissa länder är undantagna från karantänregeln.

””Travel corridors” fortsätter vara en mycket viktig del av regeringens svar på covid-19 för att hålla nere antalet importerade fall”, skriver Shapps.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy