lördag 4 jul, 2026

Tivoli öppnar Hikari – största satsningen i parkens historia

Rendering-I_illustration-af-nyt-område-i-Tivoli_jfif_ver2

Dela

Tivoli i Köpenhamn presenterar sin största temasatsning någonsin när det nya området Hikari öppnar i mitten av augusti. Efter två års ombyggnad förvandlas det tidigare Asienområdet till en 2 000 kvadratmeter stor upplevelsevärld inspirerad av japansk kultur, gastronomi och design.

Rendering-III_illustration-af-nyt-område-i-Tivoli

Hikari, som betyder ”ljus” på japanska, är en investering på ett tresiffrigt miljonbelopp och omfattar nya attraktioner, restauranger, butiker, konstinstallationer och en helt ny stadsmiljö. Den klassiska berg- och dalbanan Demonen integreras samtidigt i området med ny scenografi och design.

– De senaste årens starka ekonomiska resultat har gett oss möjlighet att investera ännu mer ambitiöst i nöjesparkens utveckling. Med Hikari visar vi att Tivoli fortsatt kan förnya sig, överraska och sätta nya upplevelser på världskartan, utan att kompromissa med det som gör Tivoli så speciellt, säger Tivolis vd Susanne Mørch Koch.

Asienområde i baggrunden som totalt ombygges

Två nya attraktioner

Den nya satsningen innehåller två helt nya attraktioner – de enda av sitt slag i Skandinavien.

Familjeattraktionen Hotel Hikari tar besökarna genom ett hotell fyllt av optiska illusioner och interaktiva miljöer, där bland annat en vortex-tunnel, ett lutande hotellrum och en spegellabyrint ingår.

För den som söker mer fart väntar Tyfonens Öga, en intensiv attraktion där centrifugalkraften skapar känslan av viktlöshet när golvet försvinner under besökarna.

Japansk gastronomi och konst

Matupplevelsen blir en central del av Hikari. Området rymmer fem nya streetfood-restauranger med japanska smaker, både för takeaway och servering, där flera drivs av välrenommerade krögare.

Den japanska inspirationen märks även i arkitektur och konst. Autentiska byggnadsdetaljer har importerats från Japan, bland annat 60 ton taktegel, medan verk av den internationellt erkände konstnären Takashi Murakami blir en del av områdets utsmyckning tillsammans med gatukonst och japanskinspirerad scenografi.

Mer plats för besökarna

Trots att området har samma grundyta som tidigare har Tivoli byggt Hikari i flera nivåer för att skapa fler vistelseytor. Området knyter samman den japanska trädgården, Det Japanske Tornet och Tivolisjön till en sammanhängande upplevelsemiljö.

Hikari blir därmed den största enskilda temasatsningen i Tivolis över 180-åriga historia och fortsätter nöjesparkens tradition att hämta inspiration från olika delar av världen och tolka den på sitt eget sätt.

Tivoli_Hikari_Teaser_Juni2026_Anne-Sophie_Rosenvinge_Final

Fakta om det nya området

Dela

Relaterade inlägg

Ladda ner appen UD Resklar för att hålla dig uppdaterad om ditt resmål och få...
Utrikesdepartementet avråder inte längre från icke nödvändiga resor till Förenade arabemiraten, Qatar och merparten av...
Skellefteå Airport har rekryterat Per Hedblad till rollen som ny teknisk chef. Han tillträder sin...
I augusti inviger Tivoli i Köpenhamn sin största temasatsning hittills. Den nya nöjesvärlden Hikari omfattar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy