fredag 28 aug, 2026

Tjörns längsta sillbord på Sillens Dag

Dela

Sillens Dag på Klädesholmen 6 juni
Sillens Dag på Klädesholmen 6 juni

På Sveriges Nationaldag den 6 juni arrangeras Sillens dag på Klädesholmen utanför Tjörn och arrangörerna planerar återigen för den härliga folkfest det var före pandemin. 

Sillens Dag är ett evenemang som syftar till att hylla både sillen och inlagd sill, vilket är en av Sveriges äldsta mattraditioner. 

På nationaldagen dukas ett långbord upp längs med hela hamnpiren där besökarna kan köpa en smaktallrik med sill – varav alla intäkter skänks till Sjöräddningen. 

Under evenemanget kan du även ta del av marknaden med utställare, lanseringen av Årets Sill, tillverka din egen midsommarsill, se Sjöräddningens uppvisning, deltaga på fiskauktionen, lyssna på kulturskolans uppträdande eller åka på en tur med RIB-båt. 

Vad: Sillens Dag 

När: 6 juni 

Tid: Kl.11.00 – 15.00 

Var: Klädesholmen, Tjörn

Dela

Relaterade inlägg

Efter flera år av snabb tillväxt ser turismen på Island ut att ha stabiliserats kring...
Intresset för WTM London 2026 är stort redan flera månader före mässan. Arrangören uppger att...
Monaco är ett av världens minsta länder, men rymmer en ovanligt stor blandning av historia,...
Solnedgångar, långa middagar och en flykt från vardagens måsten. Semestern kan göra mer för relationen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy