måndag 21 sep, 2026

Två åtalas efter klimataktion på flygplan

Dela

Två klimataktivister åtalas för brott mot luftfartslagen sedan de i juni i år försenade ett flygplan på väg från Göteborg till Stockholm, skriver Göteborgs-Posten.

De två männen gick på planet med övriga passagerare men vägrade sedan lyda kaptenens order om att sätta sig ner och spänna fast säkerhetsbältena. I stället läste de upp ett nedskrivet tal om klimatkrisen och en protest mot att regeringen använder skattepengar för att rädda flygindustrin.

Männen sände den omkring fem minuter långa protesten direkt via internet innan vakter eskorterade dem ur planet. En av dem säger nu till GP att han anser att de två handlade i nödrätt.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

Singapore Airlines har utsetts till världens bästa flygbolag i Skytrax World Airline Awards 2026. Det...
Finnair har utsetts till Best Airline in Northern Europe i Skytrax World Airline Awards 2026....
Johan Lundgren har enhälligt valts till ny styrelseordförande för TUI AG. Han efterträder Dieter Zetsche...
SAS fyller 80 år och uppmärksammar jubileet med särskilda flygningar från Stockholm, Köpenhamn och Oslo...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy