fredag 4 jul, 2025

Uber tar in Tesla-chef – ska leda övergången till eldrift

Foto:Uber

Dela

Uber Technologies har rekryterat tidigare Tesla-chefen Rebecca Tinucci för att påskynda taxi-jättens elektrifieringsresa. Tinucci fick nyligen sparken av Elon Musk, tillsammans med hela sitt team.

Tinucci, vars hela avdelning kommer att börja på Uber den 16 september som global chef för hållbarhet. Det framgår av ett internt meddelande som Bloomberg News och Reuters tagit del av. Hon kommer att rapportera till Andrew Macdonald, den högsta chefen som är ansvarig för bolagets taxiappverksamhet.

Ubers mål är att alla dess resor och leveranser globalt ska göras med utsläppsfria fordonfordon senast 2040.

Vid Tesla var Tinucci med och skrev på avtal om laddningsstationer med biltillverkare som Rivian, Ford och General Motors. Partnerskapen gjorde det möjligt för tusentals förare att få tillgång till Teslas tidigare stängda nätverk av Superchargers, vilket gjort det möjligt för företaget att utöka den intäktskällan.

Källa:FinWire-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Snart är det dags att stänga ner datorn (för några av oss i alla fall)...
I höst öppnar restaurangen Tawana på Malmö Centralstation. Det blir ett smakrikt tillskott till den...
Visit Skåne startar nästa fas för att testa Uncrowded. Det är en innovativ gratistjänst som...
Nordens marknadsledare på resevaluta, stärker sin närvaro på Arlanda med en ny butik i avgångshallen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy