torsdag 4 sep, 2025

Utrikesministern: Fritt fram för julresa inom EU

Dela

Det är inte aktuellt för svenska UD att avråda svenskar från att resa i Europa under jul och nyår. Det var budskapet från utrikesminister Ann Linde i Ekots lördagsintervju.

”Varje människa måste ta ett stort eget ansvar. Det är inte resandet i sig som är problemet. Det är om man har nya kontakter, om man inte håller avstånd, om man inte tvättar händerna och så vidare”, sade Ann Linde i den direktsända intervjun i Sveriges Radios P1.

Just nu avråder UD endast från resor inom EU till Estland, Lettland och Irland. Dessa gäller fram till den 16 december, då ska nya rekommendationer komma. Men några restriktioner för EU-resor kommer inte att införas, enligt Ann Linde som helst hade sett att alla EU-länder haft samma råd.

”Det är klart att det är mycket bättre om vi hade haft samma råd. Men jag tror ändå att man ska tänka sig för extra noga om man bestämmer sig för att resa, är detta verkligen nödvändigt?”

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Efter snart 20 år som TRAVL byter den svenska arrangören av vandrings- och cykelresor namn...
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nästan 15 procent jämfört med förra året, och 8 av...
Sri Lanka Tourism är redo att visa upp destinationens unika egenskaper, kulturella mångfald och varma gästfrihet...
Mot slutet av veckan kan värmen göra comeback. Ett högtryck som byggs upp över Tyskland...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy