torsdag 30 okt, 2025

Wizz Air expanderar på Malmö Airport och lanserar två nya direktlinjer till Rumänien

Foto: Wizz air

Dela

Wizz Air expanderar och lanserar nu två nya direktlinjer från Malmö Airport inför vinterprogrammet 2024, till Bukarest respektive Iasi. De nya linjerna kommer att trafikeras två gånger i veckan, på tisdagar och lördagar.

Som ett av de snabbast växande flygbolagen i Europa utökar nu Wizz Air sitt omfattande nätverk av destinationer ytterligare genom att addera två nya direktlinjer från Malmö Airport. Med start den 29 oktober kommer Wizz Air att trafikera Bukarest och Iasi i Rumänien, vilket blir ett välkommet tillägg till flygplatsens utbud. De nya linjerna som kommer att trafikeras två gånger i veckan, på tisdagar och lördagar, bidrar till att ytterligare stärka regionens tillgänglighet till sydöstra Europa.

– Att Wizz Air väljer att utöka och erbjuda två nya linjer till och från Malmö Airport inför vintern 2024 är ett välkommet tillskott till det totala utbudet av destinationer från flygplatsen, säger Nils Funke, flygplatschef för Malmö Airport. De nya direktlinjerna kommer att möta den ökade efterfrågan på resor till internationella destinationer och både Bukarest samt Iasi känns därför extra spännande. Wizz Air med sitt omfattande nätverk spelar en viktig roll i Swedavias mål om att möjliggöra för människor att träffas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, säger han.

– Vi är glada över att utöka vårt nätverk med Bukarest och Iasi, och erbjuda våra passagerare fler möjligheter att utforska några av Europas vackraste och mest kulturellt rika destinationer. Malmö är ett fantastiskt tillskott som erbjuder unika upplevelser för resenärer som söker äventyr, avkoppling och allt däremellan. Vi ser fram emot att välkomna passagerare ombord och hjälpa dem att skapa oförglömliga minnen, säger Olivia Harangozo, Corporate Communications Manager, Wizz Air.

Från och med den 29 oktober 2024 kommer Wizz Air att trafikera Malmö Airport (MMX) – Bukarest (OTP) två gånger i veckan, på tisdagar och lördagar, med ett A321CEO-flygplan med en kapacitet för 230 passagerare. 

Från och med den 29 oktober 2024 kommer Wizz Air att trafikera Malmö Airport (MMX) – Iasi (IAS) två gånger i veckan, på tisdagar och lördagar, med ett A320CEO-flygplan med en kapacitet för 180 passagerare.

Dela

Relaterade inlägg

Inför sommarsäsongen 2026 återkommer Ryanair med nya destinationer från Malmö Airport. Förutom att återuppta flygtrafiken...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing redovisar ett resultat per aktie om -7,14 dollar för det tredje...
Den europeiska flygplanstillverkaren Airbus redovisar intäkter för det tredje kvartalet 2025 på 17,8 miljarder euro...
Norska flygbolaget Norwegian föreslår att Dag Mejdell väljs till ny ordförande vid extrastämman den 20...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy