söndag 4 maj, 2025

Tågtrafiken stoppades helt i syd

Dela

Det är stora förseningar och många inställda tåg i Sydsverige efter ett omfattande signalsystemfel på trafikledningen i Malmö under tisdagskvällen.

Tågtrafiken beräknas enligt Trafikverket inte gå som vanligt igen förrän på onsdagsmorgonen, rapporterar SVT Nyheter.

Enligt Trafikverket påverkas stationer i Skåne, Kalmar, Blekinge, Halland, Västra Götaland, Jönköping, Kronoberg och Östergötland.

– Tågen har börjat rulla men det är inställda tåg och stora förseningar i södra Sverige fortfarande, säger Therese Strömberg på Trafikverkets pressjour till SVT.
Delar av tågtrafiken var i gång igen vid 21.30-tiden.
– Trafiken stoppades på grund av ett fel på kommunikationen mellan vår trafikinfoledare som inte kan se tågtrafiken och då stänger man av helt. Det är ganska ovanligt, säger Mona Huovinen på Trafikverket till SVT.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Betydligt stabilare trafik levererades under årets första kvartal till SJs resenärer jämfört med samma kvartal...
En ny analys utförd av affärsresebyrån FCM Travel bland 450 affärsresenärer i Norden avslöjar tydliga...
Klockan 9 på onsdag släpps SJ:s biljetter för julen. Biljettsläppet resulterar ofta att hemsidan kraschar eller...
Snabbtågsoperatören VR ökar nu antalet resor inför jul och under mellandagarna med över 17 000...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy