söndag 1 feb, 2026

Privatjetbolag till börsen – via Chelsea-ägarens spac

Dela

Foto.Flexjet

Flexjet, som erbjuder privatflyg via abonnemang, kommer att noteras på New York-börsen via spac-bolaget Horizon. Transaktionen ger Flexjet ett bolagsvärde på 3,1 miljarder dollar, motsvarande 35 miljarder kronor, skriver Dow Jones.

”Tillgång till kapital och valuta kommer att hjälpa oss ta marknadsandelar i snabbare takt i en opportunistisk miljö”, sade Flexjets ordförande Ken Ricci i ett uttalande. 

Spac-bolaget Horizon leds av Todd Boehly, i Europa främst känd som fotbollsklubben Chelseas nya ägare. Ett spac-bolag består av en kassa i syfte att förvärva ett bolag.

”Vi tror att den här transaktionen bidrar med gott om kapital för att Flexjet ska kunna exekvera på sin långsiktiga vision”, sade Todd Boehly i ett uttalande.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

Ett SAS-flyg på väg från Köpenhamn till flygplatsen Newark i New York tvingades vända tillbaka...
Ett flygplan från det statliga flygbolaget Satena har varit försvunnet sedan middagstid i dag i...
Amerikanska flygbolaget American Airlines intäkter landade på 14 miljarder dollar under det fjärde kvartalet 2025,...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing redovisar ett justerat resultat per aktie på 9,92 dollar för det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy