lördag 8 nov, 2025

Lufthansa ser fortsatt stark efterfrågan

Foto: Lufthansa

Dela

Tyska flygbolaget Lufthansa räknar med att efterfrågan på flygresor fortsätter att vara stark under kvarvarande månader på året. 

Det skriver Lufthansa i delårsrapporten för januari-september, där bolaget också upprepar sin finansiella helårsprognos.

”Kabinfaktorn för bokningar i november och december är väl över nivåerna som noterades samma period i fjol. Efterfrågan är framför allt fortfarande hög i premiumklasserna, det vill säga i Business Class och First Class”, skriver Lufthansa.

Flygbolaget planerar att öka kapaciteten under fjärde kvartalet och för helåret 2024 räknar Lufthansas med att ha en kapacitet om cirka 91 procent jämfört med nivåerna innan pandemin.

För det tredje kvartalet rapporterade Lufthansa ett rörelseresultat om 1,3 miljarder euro för det tredje kvartalet, efter vad som beskrivs som en stark sommarresesäsong. Intäkterna nådde rekordnivån 10,7 miljarder euro, enligt flygbolaget.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Flygplanstillverkaren Boeing slipper åtal för de två dödliga olyckorna med 737 Max sedan en federal...
Emirates Group har idag presenterat sitt halvårsresultat för 2025–26 och rapporterar rekordvinst– för fjärde året...
I oktober hade Norwegian 2,25 miljoner passagerare medan Widerøe hade 389 000 passagerare. Totalt hade...
En fraktflyg har kraschat i närheten av Louisville Muhammad Ali International Airport i Kentucky i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy