söndag 9 aug, 2026

Boeing bommar förväntningarna – aktien backar i förhandeln

Dela

Foto:boeing

Flygplanstillverkaren Boeing redovisar en betydligt mindre omsättning och högre förlust per aktie under det första kvartalet jämfört med vad analytikerna förväntat sig. Aktien backar nära 4 procent i förhandeln efter rapportsläppet.

Omsättningen sjönk 8,0 procent till 14,0 miljarder dollar (15,2). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 16,0.

Justerat resultat per aktie blev -2,75 dollar (-1,53), väntat var -0,25.

Bolaget meddelar i rapporten att det pausar produktionen av 777x och inte förväntar sig att starta leveranserna förrän 2025.

Vidare uppges det att produktionen av tidigare flygstoppade 737 Max kommer att öka till 31 enheter i månaden under andra kvartalet.

Boeing levererade 95 flygplan under första kvartalet, vilket är en ökning från 77 samma period i fjol.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

SAS
SAS har nått en ny överenskommelse med de norska fackförbunden Fellesforbundet och Parat om ett...
TAP Air Portugal utökar sitt lojalitetsprogram TAP Miles&Go genom ett nytt samarbete med Airbnb. Medlemmar...
Norse Atlantic Airways noterade i juli sin högsta enhetsintäkt hittills i det egna linjenätet. Intäkten...
Finnair hade 1,24 miljoner passagerare i juli 2026, en ökning med 9,3 procent jämfört med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy