onsdag 14 okt, 2026

British Airways ber om ursäkt – flygplan stilla efter tekniskt problem

Dela

Foto:British Airways

British Airways har bett om ursäkt till sina kunder efter att flyg från USA fått ställas in på grund av ett tekniskt problem, skriver BBC. 

I ett uttalande säger flygbolaget har man undersöker ett problem som uppstått hos en tredje part som ansvarar för planeringen. 

På sociala medier har resenärer vittnat om att man blivit fast på flygplatser i flera timmar. 

”Vi är ledsna för eventuella störningar som det här orsakar för våra kunders planer. Vårt mål är att flygen ska avgå så snabbt som möjligt” skriver British Airways i ett uttalande.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Norse Atlantic Airways ökade sin enhetsintäkt, TRASK, med 35 procent i september till 5,8 amerikanska...
Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy