Saturday 20 Jun, 2026

Marriott lovar bekosta nya pass efter dataläckan

Remove

Foto:marriott.com

Hotellkedjan Marriott erbjuder sig nu att betala nya pass för kunder som berörts av den mycket omfattande dataläckan i bolaget.

I slutet av förra veckan meddelade Marriott att personuppgifter för 500 miljoner kunder hos dotterbolaget Starwood varit tillgängliga för obehöriga under lång tid. Bland de läckta uppgifterna finns bland annat kundernas passnummer.

Den amerikanske senatorn Chuck Schumer har tillsammans med andra lagstiftare uppmanat Marriott att betala för byten av pass, vilket i USA kostar 110 dollar för en vuxen, och bolaget har nu gått med på detta.

”Just nu tickar klockan för att minimera risken kunderna står inför, och ett sätt är att begära ett nytt pass för att göra det svårare för tjuvar att skapa en fullständig bild av identiteten”, säger senatorn enligt Fortune.

Marriott köpte Starwood 2016 och bildade då världens största hotellkedja. Bland kedjans många hotellvarumärken finns bland andra JW Marriott, Ritz-Carlton, W Hotels, Sheraton, Le Méridien, Westin och Courtyard.

Source: di.se

Remove

Related posts

The booking site Booking warns customers that a data breach may have led to their details...
Hotel owner Petter Stordalen is forced to pay over 400 million Norwegian kroner in tax on previous dividends,...
Scandic opened its eighth hotel in Germany as Scandic Stuttgart Europaviertel welcomed its first guests....
The Grand Hôtel Stockholm is proud to announce that they have been awarded two Michelin Keys, a prestigious...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy