fredag 18 apr, 2025

Finland öppnar upp landskapet Nyland i dag

Dela

Finland häver i dag begränsningarna i rörelsefriheten över landskapet Nylands gränser. Det meddelade statsminister Sanna Marin under en presskonferens, enligt Yle.

Det kommunicerades dock att onödiga resor även fortsättningsvis ska undvikas. De övriga begränsningarna är fortsatt på plats.

Finland satte sin huvudstad Helsingfors i karantän i slutet av mars genom att rörelsefriheten mellan Nyland och övriga Finland begränsades. Nyland är den region i Finland som drabbats hårdast av coronaviruset.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy