fredag 13 jun, 2025

Jönköping får åter en flygförbindelse till Stockholm

Dela

Det är flygbolaget Air LEAP, som förra hösten flög linjen mellan Jönköping och Stockholm-Arlanda, som återupptar trafiken från och med den 26 augusti. 

I vintras valde Air LEAP pga den hårda konkurrenssituationen med flygbolaget BRA att upphöra med trafiken mellan Jönköping och Stockholm-Arlanda. I våras meddelade dock BRA som flugit mellan Jönköping och Stockholm-Bromma att de också lägger ner sin linje. Sista avgången genomfördes dagen före midsommarafton. Flygbolaget har haft svårt att få lönsamhet på linjen men Air LEAP ser fortfarande en möjlighet i Jönköpingsregionen och väljer nu alltså att komma tillbaka.

Air LEAP kommer flyga med en Saab 340 med plats för 32 passagerare. Det blir sammanlagt 15 avgångar per vecka i vardera riktningen. Måndag-torsdag tre avgångar, fredagar två avgångar och söndagar en avgång. Att det nu blir Arlanda istället för Bromma ser Rony Forsberg VD på Jönköping Airport, positivt på.

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy