söndag 4 maj, 2025

MSB anklagar tågbolag för skogsbränder

Dela

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) anser att tågbolagen som trafikerar svenska järnvägar ligger bakom nästan hundra av skogsbränderna som härjat landet i sommar.

Leif Sandahl, brandingenjör på MSB, säger till SVT Nyheter att det är gnistor som bildas när tågen kör som ligger bakom bränderna i fråga.

– Det är dags att de tänker till. De kan inte åka runt och spruta eld samtidigt som det är grillförbud, säger han.

Ett av de utpekade bolagen är logistikföretaget Green Cargo, som polisanmäldes i samband med omfattande skogsbränder i Värmland i början av sommaren.

– Jag ser ju att den här polisanmälan är väldigt viktig ur ansvarssynpunkt. Om de varit vållande eller ansvariga, så är det ju solklart att de inte kan hålla på med sådan verksamhet som är brottslig, som det rör sig om, säger Sandahl.

Green Cargo har tidigare sagt att det inte med säkerhet går att säga att det är deras tåg som orsakade branden i polisanmälan.

Företaget hänvisar även till Trafikverket, som fattar beslut om tågtrafiken.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Betydligt stabilare trafik levererades under årets första kvartal till SJs resenärer jämfört med samma kvartal...
En ny analys utförd av affärsresebyrån FCM Travel bland 450 affärsresenärer i Norden avslöjar tydliga...
Klockan 9 på onsdag släpps SJ:s biljetter för julen. Biljettsläppet resulterar ofta att hemsidan kraschar eller...
Snabbtågsoperatören VR ökar nu antalet resor inför jul och under mellandagarna med över 17 000...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy