lördag 9 maj, 2026

Nytt charterresmål från Karlstad Airport

Foto: TUI

Dela

Nästa år erbjuder charterarrangören flyg från Karlstad till Tunisien (Monastir). Sammanlagt handlar det om två avgångar i juni och juli, med möjlighet att utöka med fler avgångar i höst. Flygen till Tunisien går till Monastir med det tunisiska flygbolaget Nouvelair och dess Airbus 320, med plats för 180 passagerare.

– Tunisien är mitt personliga favoritresmål och går i mina ögon inte att beskriva med något annat ord än MAGISKT. Specifikt Tunisien har efterfrågats enormt mycket i Karlstad och de närliggande orterna. Detta i kombination med att många svenskar med tunisiskt ursprung faktiskt bor i regionen gjorde valet enkelt, säger Mattias Hallén, Sverigechef Detur.

– Ett nytt charterresmål från Karlstad är en riktigt bra nyhet och en härlig julklapp till alla värmlänningar som vill slippa långa bilresor och kunna resa direkt från sin egen flygplats. Tunisien är ett spännande och lite annorlunda resmål som vi inte haft på många år. Vi hoppas att värmlänningarna bokar dessa två avgångar så att Detur lägger fler avgångar hos oss längre fram, säger Åsa Jernfält kommunikationsansvarig på Karlstad Airport.

Flygen avgår på onsdagar; 25 juni och 2 juli.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Efterfrågan på flygresor fortsatte att stärkas via Swedavias tio flygplatser under april. Utrikestrafiken påverkas i...
Kolla upp försäkringarna. Se till att ha en buffert om flyget hem blir inställt. Och...
Delar av Landvetters flygplats fick utrymmas under eftermiddagen. Detta efter att någon fått syn på en...
Star Alliance CAN Lounge T3_Ambar Franco Qi Yaoming and Star Alliance member airlines crew
Star Alliance har invigt en ny lounge på Guangzhou Baiyun International Airport i Kina. Loungen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy