söndag 18 okt, 2026

Skidturister finansierar nya flygplatsen i Sälen

Dela

Foto:Scandinavian Mountains Airport

I december öppnar en ny flygplats mitt emellan skidmetropolerna Sälen och Trysil.

Nu uppdagar Expressen att den nya flygplatsen, med namnet Scandinavian Mountain Airport, finansieras av turism i form av en ”tillväxtpeng”. På samtliga av Skistars boenden i området ökar kostnaden med tre procent – vilket utgör ”tillväxtpengen”.

Därmed måste områdets alla framtida skidturister, vare sig de vill eller ej, hjälpa till att finansiera flygplatsen.

Varje år har Sälen och Trysil tillsammans drygt 5,6 miljoner gästnätter. Genom att öppna upp flygplatsen hoppas man på en ökning.

”Tillväxtpengen går till flygplatsen för att den bidrar till regionens totala utveckling”, säger Anders Bjernulf, kommunikationsansvarig vid Scandinavian Mountains Airport, till DT.

Däremot utgör tillväxtpengen endast en liten del av den privata flygplatsens totala budget. Vilken del det rör sig om är inte offentligt. Bygget är även finansierat av ett investeringsstöd på 250 miljoner kronor som EU-kommisionen godkände i maj 2017.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...
Norse Atlantic Airways ökade sin enhetsintäkt, TRASK, med 35 procent i september till 5,8 amerikanska...
Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy