onsdag 30 sep, 2026

Ny omikronvariant hittad i Danmark

Dela

Foto: Wikimedia Commons CC – Thue

Ett första fall av den mycket smittsamma coronavirusvarianten BA.2.75 har registrerats i Danmark, meddelar Sundhedsministeriet.

BA.2.75 är en ny undervariant av omikron och har konstaterats hos en dansk som har varit i södra Europa.

Även bland annat Tyskland, Storbritannien och USA har rapporterat fall av varianten, som först hittades i Indien där den verkar ha spridit sig mycket snabbt.

Den 12 juni stod BA.2.75 för två procent av de indiska smittofallen, och cirka en månad senare står den för 23 procent. Sundhedsministeriet betonar dock att det inte är klarlagt om varianten är mer smittsam än andra coronavarianter.

”Varianten har i några länder smittat mer än andra kända varianter, men det är oklart om den kommer att konkurrera ut BA.5 i Danmark”, skriver departementet på Twitter.

Även BA.5 är en undervariant till omikron och är i nuläget den dominerande varianten i Danmark.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...
Rymdfarkosten Starship har skjutits upp från basen i Texas. Nu ska göra sex varv runt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy