lördag 12 jul, 2025

Spanien kan öppna för turister från och med maj

Dela

Foto:fotoakuten.se

Spanien ska överväga att öppna landet från och med maj för turister som erhållit coronavaccin. Det uppgav turistminister Maria Reyes Maroto till lokal spansk tv, skriver CityAm.

Maroto sade att det kan bli aktuellt med coronavaccin-pass från och med 19 maj för att hjälpa landets hårt utsatta turistindustri.

Spanien är ett populärt turistmål, särskilt för britterna. Favoritplatsen är ögruppen Balearerna som hyser Mallorca och Ibiza. Dessa har redan bestämt sig för att välkomna tillbaka turister denna sommar genom ett vaccinpass-program. Storbritannien har idag ett internationellt reseförbud som gäller fram till 17 maj.

Utöver Spanien har ett till sydeuropeiskt land, Grekland, meddelat på tisdagen att turister återigen är välkomna från och med 14 maj. 

”Turister är välkomna om de innan resan har vaccinerats, eller har antikroppar, eller kan uppvisa negativa tester”, sade grekiske turistministern Harry Theocharis.

Källa:FinWire

Dela

Relaterade inlägg

Berusade medresenärer, skrikande barn och dålig lukt toppar listan över vad svenskarna stör sig mest...
USA kommer att höja priset på ESTA, det elektroniska systemet för resegodkännande som krävs för...
Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har kommunen haft 34 570...
Efter flera års arbete öppnar nu Jernhusens nya stationshus i Varberg. Ett 2800 kvadratmeter stort...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy